Webzin je webový magazín

Informace | Inspirace

O webu a o kořenech slova magazín

Redakce |

an image

Magazín je podle definice „Slovníku spisovného jazyka českého“ barevný obrázkový časopis různorodého obsahu. Magazín známe i jako periodicky nebo seriálově vysílaný pořad v rozhlase, v televizi, na internetu. V časech, které jsou k zahlédnutí ve fimech pro pamětníky, se také chodilo do magazínu nakupovat. Magazín byl tedy chápán jako prodejna, obchod, obchodní dům.

Původ slova magazín je ještě daleko barvitější. Například Encyklopedie námořního vojenství dokládá existenci pojmu magacín, který byl přejatý z německého Magazin nebo anglického magazine s českým významem sklad.

V období let 1860-1918 znamenal magacín (v přejaté německé výslovnosti) ve vojenském námořnictvu obecně muniční skladiště, neboli sklad dělových koulí. Soudky se střelným prachem se skladovaly odděleně v pulverně, neboli v prachárně.

Existovaly také magacíny jako skladiště zbraní či zbrojních potřeb: dělostřelecký magacín, torpédový magacín a podobně. Česky bychom tyto účelové prostory vhodněji pojemnovali jako sklad munice, sklad granátů nebo sklad prachu.

V pozemním vojenství byl magacín či magazín každý sklad, v němž se uchovával zbrojní či výstrojní materiál, proviant a potřeby k výrobě jídla (menáže), jezdecké potřeby a například krmivo pro koně.

Magazín byl také malý sklad na munici, zásobník u pušky.

Se slovem magazín úzce souvisí slovo revue, a to jak obsahem, tak původem. Revue bývalo slovo pro vojenskou přehlídku. Přeneseně jde o veřejné představení.

Vojenské prostředí se sice na pojmu magazín podepsalo hodně. Nenechme se ale zmást. Kořeny jsou jinde.

Magazín má kořeny ve starověké kultuře

Když půjdeme dál proti proudu času a vývoje významů, patrně se setkáme s arabským slovem mahazin, které znamená sklad, zásobárna, sýpka. Z arabštiny se toto slovo dostalo do evropských jazyků, nejprve jako sklad, později se jeho význam rozšířil i na velké obchody, které mají velké sklady a také často jako sklady vypadají.

Anglické prostředí pak přiřadilo slovo magazín k obrázkovým časopisům, protože ty jsou vlastně jakýmsi skladem, sběrnou či zásobárnou různých zajímavostí a informací.

Webzin je příjemné místo ve vaší internetové ulici

Logickým pokračováním magazínu v internetovém věku je webový magazín, zkráceně webzin. Magazín Webzin.cz je váš sklad, obchod, veřejné představení všeho, co stojí za pozornost. Zásobník munice pro váš všední den.

Jiný úhel pohledu na svět, zdroj praktických a užitečných informací, které pozitivně obohatí váš životní prostor, inspirují, pobaví nebo osvěží.

Webzin.cz má také být protiváhou internetového bludiště přehlceného informačním smogem, falešnými zprávami a manipulacemi. Zatímco sociální sítě a internetová fóra jsou průtoková média, jejichž platnost končí s dnešním datem, Webzin.cz je kamenný obchod, kde najdete všechno ve správném regálu.

Náklady na jeho provoz a psaní příspěvků jsou částečně pokryty díky zobrazování reklamy. Reklamy nejsou vybírány strojově, nýbrž ručně a s citem pro aktuální období, nabídky a slevy, takže jim prosím věnujte smírnou pozornost. Třeba vás i ony inspirují k zajímavým nákupům, zážitkům nebo vás nasměrují k jednoduchému a výhodnému řešení toho, co právě potřebujete.

Webin je čistý web

Webzin.cz neshromažďuje žádné informace o uživateli, nezpracovává ani neuchovává cookies, nevyžaduje Vaše kontaktní údaje. Neobsahuje sledovací kód Google.

Své tipy, náměty anebo i dotazy a připomínky můžete zasílat na adresu: info@webzin.cz.

Přijďte pro inspiraci kdykoli chcete. Budete-li spokojeni, řekněte to přátelům, sdílejte a pošlete to dál.


Facebook     Twitter     Google+



na předchozí stránku



Dobré tipy